Find your way on the power of Dazhdbog and Veles

Bast
Status: Offline

Unread post by Bast » Tue Aug 31, 2021 6:27 pm

Image
This ritual is a kind of "shockwave" when we want something and can't get it, a kind of opening of ways, but not really. There are situations when we go to instances and receive either a refusal, or a "soccer", or we do not even know from which side to approach what we want to get, and the desire itself seems unreal to fulfill, or there are only obstacles on our way, and there are so many roads, but we have to choose the only right one.
Examples: a new job, and we have certain criteria for the expected position, and let's say we have a small child, and we want a high position and appropriate pay, and that the work is not far from home, and no one wants to take a baby, not to mention the position. Or a second example, we want to be cured, and we need to treat the doctor was the one who will lead to a cure, will make the right appointment, and the free quotas do not prevent us, and we are driven from office to office in the local clinic and called astronomical sums, and doctors do not inspire confidence.
This is approximately the ritual written for such "neglected" cases.
His first part of the ritual-remove barriers Power Dazhbog, the second part, get the right way to solve the problem-Power of Veles.

Need two candles on them we put chir: on one-chir Dazhbog, on the other-chir of Veles, twisted together, put in a candlestick in the photo. It is possible to take small candles, it is possible to take large candles and to execute ritual for some days.

The incantation .
Russian!
Деде Даждьбоже, ярый да справедливый, помоги мне (…) своей силой. Как пред солнцем красным, светом ясным, тьма расступается, силой той мир наполняется, красками расцветает, жизнь обретает, так свет тот чистый, силу ярую, прошу мне (…) дай, на решение дела моего направь. Под силой той светлой, препоны да преграды разрушаются, враги-недруги расступаются, с пути моего сходят, прочь идут, все, что мне (…) желаемое получить мешает, пути-дороги закрывает, кругами водит, дело мое изводит, от меня закрывает, задуманное мной, планы да надежды ломает, что хочу да желаю получить не дает, к пустым хлопотам да неудачам ведет.
Как я (…) из двери во дверь, из ворот в ворота, изо дня в день хожу, да, что хочу, что желаю –не нахожу, к чему стремлюсь –не получаю, слезы лью, силы теряю, на кочках спотыкаюсь, на преграды натыкаюсь, так все те преграды-препятствия, Даждьбоже ярый, силой свое с пути моего убери, в прах обрати. Как огонь свечи горит, пламя пылает, так и сила Даждьбога мне помогает, все что дело мое стопорит, развития не дает, с пути убирает, что препятствия чинит –огнем выжигает.
Сила Даждьбога путь мой от преград освобождает, дороги предо мной открывает, возможности дарит. Встану я (…) на те дороги нехоженные да пойду, Велеса призову. Велесе отче, дорогами водчий, тропы-переходы знаешь, перекрестками ведаешь, к тебе Велесе обращаюсь, силы да помощи прошу. В пути к желаемому верной дорогой меня (…) направь, кривое да тернистое силой своей исправь, путь укажи, слово свое мне скажи, да по слову твоему, с Силой твоей, стать бы мне (…) нареченной, да пойти, не сбиться в пути, сила сильная меня ведет, ведет направляет, от ошибок оберегает. Верные решения я принимаю, да те тропы-дороги, что к исполнению дела моего ведут выбираю, в нужную сторону на перекрестках сворачиваю, да выбором верным к удаче да везенью свою жизнь поворачиваю, что хочу с легкостью получаю, в деле своем споренье в пути обретаю.
Силой Даждьбога путь мне открыт, от преград освобожден, силой Велеса мой путь проторен, к чему стремлюсь, да, что искала, всем сердцем желала, волей своей получаю, силу богов принимаю, да силой той мое дело полнится, как сказано, так и исполнится.

А дело мое таково - ( оговариваем кратко суть дела, если нужны параметры, четко оговариваем. Например покупая квартиру, размер, район, исходя из принципа, что как скажем так и получим, длинных трактатов не надо, коротко и емко, например –излечиться от такой то болезни, получить новую работу, тут срок обязательно и параметры должности и пр.)
ДБТ.
Translit!
Деде Даждьбоже, ярый да справедливый, помоги мне (…) своей силой. Как пред солнцем красным, светом ясным, тьма расступается, силой той мир наполняется, красками расцветает, жизнь обретает, так свет тот чистый, силу ярую, прошу мне (…) дай, на решение дела моего направь. Под силой той светлой, препоны да преграды разрушаются, враги-недруги расступаются, с пути моего сходят, прочь идут, все, что мне (…) желаемое получить мешает, пути-дороги закрывает, кругами водит, дело мое изводит, от меня закрывает, задуманное мной, планы да надежды ломает, что хочу да желаю получить не дает, к пустым хлопотам да неудачам ведет.
Как я (…) из двери во дверь, из ворот в ворота, изо дня в день хожу, да, что хочу, что желаю –не нахожу, к чему стремлюсь –не получаю, слезы лью, силы теряю, на кочках спотыкаюсь, на преграды натыкаюсь, так все те преграды-препятствия, Даждьбоже ярый, силой свое с пути моего убери, в прах обрати. Как огонь свечи горит, пламя пылает, так и сила Даждьбога мне помогает, все что дело мое стопорит, развития не дает, с пути убирает, что препятствия чинит –огнем выжигает.
Сила Даждьбога путь мой от преград освобождает, дороги предо мной открывает, возможности дарит. Встану я (…) на те дороги нехоженные да пойду, Велеса призову. Велесе отче, дорогами водчий, тропы-переходы знаешь, перекрестками ведаешь, к тебе Велесе обращаюсь, силы да помощи прошу. В пути к желаемому верной дорогой меня (…) направь, кривое да тернистое силой своей исправь, путь укажи, слово свое мне скажи, да по слову твоему, с Силой твоей, стать бы мне (…) нареченной, да пойти, не сбиться в пути, сила сильная меня ведет, ведет направляет, от ошибок оберегает. Верные решения я принимаю, да те тропы-дороги, что к исполнению дела моего ведут выбираю, в нужную сторону на перекрестках сворачиваю, да выбором верным к удаче да везенью свою жизнь поворачиваю, что хочу с легкостью получаю, в деле своем споренье в пути обретаю.
Силой Даждьбога путь мне открыт, от преград освобожден, силой Велеса мой путь проторен, к чему стремлюсь, да, что искала, всем сердцем желала, волей своей получаю, силу богов принимаю, да силой той мое дело полнится, как сказано, так и исполнится.

А дело мое таково - ( оговариваем кратко суть дела, если нужны параметры, четко оговариваем. Например покупая квартиру, размер, район, исходя из принципа, что как скажем так и получим, длинных трактатов не надо, коротко и емко, например –излечиться от такой то болезни, получить новую работу, тут срок обязательно и параметры должности и пр.)
ДБТ.
Meaning!
I am not the only one, but I am the only one who has the power to help me (...) with your power. As before the red sun, clear light, the darkness disperses, by that power the world is filled, colors blooms, life acquires, so that pure light, bright power, I ask you (...) give me, to solve my case. If I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want, I will not be able to get what I want.
As I (...) from door to door, from gate to gate, from day to day I walk, and what I want, what I wish - I do not find, what I strive for - I do not get, I cry, I lose strength, I stumble on bumps, I stumble on obstacles, so all those obstacles - obstacles, God, take away from my way, turn it to dust. As the fire of a candle burns, the flame burns, and the power of Dazhdbog helps me, all that hinders my work, does not give development, removes from the path, what obstacles fixes - burns down.
The power of Dazhdbog frees my way from obstacles, opens roads before me, gives me opportunities. I'll stand up (...) on those roads I can't walk, I'll call on Veles. Velesa Father, you know the paths, you know the crossroads, I appeal to Velesa, I ask for your help. If you will help me on my way to the desired path (...) guide me, correct the crooked and thorny path with your power, show me the way, tell me your word, and according to your word, with your Power, I would become (...) named, and go, not to go astray in the way, the strong power leads me, guides me, protects me from mistakes. I make correct decisions, and those paths that to execution of my business I choose, I turn in the right direction on crossroads, I choose correct choice to good luck and luck I turn my life, that I want with ease receive, in my business I find a dispute in a way.
In order to achieve the main thing I must use the power of Dazhdbog, the power of Veles, my way is freed from obstacles, I strive for, I wish with all my heart, I receive with my will, the power of gods, and my case will be fulfilled with that power, as it is said, so it will be fulfilled.

And my deed is as follows - (we stipulate briefly the matter, if we need parameters, we clearly stipulate. For example, when buying an apartment, its size, location, starting from the principle that everything will be fine, there should be no long treatises, just brief and to the point, for example - to get cured of such an illness, to get a new job, here the term of employment is necessary, etc.).
DBT.
Read three times.
The words can be changed depending on the direction of your question. If you take large candles, read them three times and let them burn for another hour.

If you take large candles, then read three times, let them burn for another hour, put them out, and according to mantics do again with the same candles, maybe you will need a cycle of 3 days.